Парестезія — це порушення чутливості з відчуттями, схожими на поколювання, оніміння, печіння або мурашки на шкірі. Вона буває в різних частинах тіла, але найчастіше проявляється в кінцівках, обличчі або на шиї. Буває як тимчасовою, так і хронічною, залежно від її причини. Парестезія — не самостійне захворювання, а симптом іншого порушення в організмі, пов’язаного з нервовою системою, судинами чи іншими органами.
Цікаво знати! Інколи організм сигналізує парестезією про звичайне відчуття голоду або тривалу сидячу позу, коли затиснуті нерви й тимчасово втрачена чутливість. Але при частій повторюваності чи більш довготривалому прояві це варто розглядати як привід звернутися до лікаря.
Провокують парестезію різні причини: від тимчасових факторів до хронічних захворювань, що вимагають негайної медичної допомоги. Ми склали список найпоширеніших з них:
При парестезії лікування залежить від її причини. У деяких випадках симптоми проходять самостійно, але коли парестезія є результатом захворювання, треба розв’язувати основну проблему. При тимчасовому прояві лікування як таке відсутнє, є лише загальні заходи:
Як лікувати парестезію хронічної форми в кожному випадку визначає лише лікар. Терапія передбачає такі методики:
Парестезія обличчя вважається найнеприємнішою формою цього стану. Приблизно 10% людей відчували парестезію обличчя один раз у своєму житті. Зазвичай вона короткочасна та проходить сама. Однак, якщо цей симптом триває довше або супроводжується іншими проблемами, такими як біль, слабкість у кінцівках чи порушення мовлення, це варто сприймати як ознаку порушення нервової системи, наприклад, інсульту або розсіяного склерозу.
Лицьова парестезія буває тимчасовою, наприклад, через стиснення нерва під час сну, але якщо вона триває більше кількох годин або супроводжується іншими симптомами, негайно зверніться до фахівця.
Парестезія після видалення зуба є досить поширеною, особливо після видалення нижніх зубів мудрості. Це буває через пошкодження нервів, які проходять поруч із коренями зубів, зокрема нижнього альвеолярного нерва.
Зазвичай, парестезія після видалення зуба є тимчасовою і проходить протягом кількох тижнів, оскільки нерви відновлюються. Проте якщо симптоми не зникають або посилюються, треба звернутися до стоматолога. Клініка MySmile спеціалізується на відновленні після хірургічних втручань у стоматології та надає своїм пацієнтам найкращу медичну допомогу для швидкого відновлення чутливості після операцій. З нами лицьова парестезія перестане вас турбувати.
Медична консультація обов’язково потрібна, якщо парестезія виникає регулярно або триває більше кількох годин. Особливо, коли вона супроводжується іншими симптомами, такими як біль, головний біль, слабкість або порушення координації. Клініка MySmile пропонує якісну допомогу при парестезії обличчя, пов’язаній зі стоматологічним профілем. Наші лікарі допоможуть визначити точну причину цього стану і призначать відповідне лікування.
Так, іноді її плутають із проблемами кровообігу або серця, панічними атаками чи навіть стоматологічними болями. Тому важливо звертати увагу на тривалість і супутні симптоми.
Сильне емоційне напруження, тривога або хронічний стрес можуть викликати або посилювати відчуття поколювання, особливо в області обличчя або шиї.
Буває, хоча рідше. У дітей вона може бути пов’язана з перенапруженням, порушенням постави або нестачею вітамінів, зокрема групи B.
Так, особливо дефіцит вітамінів B1, B6, B12 або E. Вони необхідні для нормального функціонування нервової системи.
У більшості випадків легкий масаж справді полегшує стан, особливо якщо причина — механічне здавлення нерва. Але при підозрі на серйозне захворювання це краще погоджувати з лікарем.