Галітоз, або запах із рота

Неприємний запах із рота — дуже делікатна тема. Багато хто намагається не порушувати її навіть у розмові з близькими, але варто закрастися тривожній думці «а раптом ця проблема є і в мене», як мимоволі починає змінюватися і манера нашої поведінки. Одні прикривають рот долонею, другі намагаються не контактувати близько з оточуючими, треті завжди носять із собою жуйку на випадок розмови віч-на-віч. Галітоз — це проблема, яка трапляється частіше, ніж карієс. Але відкрито обговорюється значно рідше. У цій статті ми вирішили дати розгорнуту відповідь на найпоширеніші запитання: про що сигналізує запах із рота, які його причини і лікування у дорослих, і як його можна розпізнати в домашніх умовах.

Як зрозуміти, що у вас галітоз

Як зрозуміти, що у вас галітоз

Деякі пацієнти клініки MySmile під час бесіди зі стоматологом зізнаються, що бояться не помітити неприємний запах із рота. Такі думки цілком логічні, адже наші рецептори звикають до нашого дихання і можуть просто не сприймати проблему. Натомість оточуючі галітоз помічають і під час розмови можуть відступити на крок назад, відвертатися, прикривати обличчя рукою.

Існують і інші ознаки проблеми:

  • Ви відчуваєте в роті неприємний присмак — особливо сильно вранці.
  • Свіжість дихання після ранкової гігієни швидко зникає.
  • На язиці є білий наліт, вас турбує запалення ясен або ви відчуваєте сухість у роті.

Також запах із рота можна перевірити в домашніх умовах:

  • Лизніть зап’ястя і через 5 секунд понюхайте.
  • Проведіть ложкою по задній частині язика, зачекайте кілька секунд і понюхайте.

Також можна пройти професійну діагностику в стоматологічних клініках. Але про неї ми поговоримо пізніше. Поки зазначимо, що саме по собі наявність запаху — не діагноз. Це сигнал про можливу проблему, і завдання тут — з’ясувати її причини.

Які особливості має неприємний запах із рота і яких видів він буває

Неприємний запах із рота може з’явитися і після їжі. Особливо якщо в меню були часник, цибуля, прянощі, жирні соуси чи навіть кава. У цих продуктах містяться леткі сполуки, які проникають у кров і легені, а потім виділяються з видихом. Очевидно, що такі явища не становлять небезпеки.

Тим не менш, говорячи про галітоз, стоматологія виділяє кілька видів проблеми, тож спочатку розберемося з ними:

  • Фізіологічний. Він вважається нормою і, як ми зазначали, виникає після їжі з різким запахом, при тривалому голодуванні або вранці, коли слиновиділення вночі було зниженим. Головна особливість у тому, що запах із рота тимчасовий.
  • Патологічний. Якщо встановлено діагноз галітоз, причини можуть критися в захворюваннях. Це і є патологічний вид, і він може бути двох типів — оральний і екстраоральний. Перший стосується стоматологічних проблем, а другий характеризується тим, що причина проблеми не в роті, а в інших органах.
  • Псевдогалітоз. У вступі ми згадували про ситуації, коли пацієнт тривожиться через можливий неприємний запах із рота. Галіттофобія — це якраз той випадок, коли людина впевнена в наявності цієї проблеми, але її у неї немає. Таке трапляється у пацієнтів із тривожними розладами або у тих, хто вже стикався з реальним галітозом і боїться його повторення.
Які особливості має неприємний запах із рота і яких видів він буває

Як проявляється запах із рота, причини і лікування у дорослих

Кислий, тухлий, гнильний запах із рота — причини проблеми, як і її характер, можуть бути різними. У MySmile в Ірпені пацієнти звертаються з найрізноманітнішими симптомами, і фахівцю під час консультації важливо не просто дізнатися про наявність запаху, а й про те, який він:

  • аміачний;
  • тухлий;
  • ацетоновий;
  • гнильний;
  • кислий.

Кожен характер сигналізує про різні порушення в роботі організму. Наприклад, при гастриті частіше скаржаться на кислий присмак у роті, а ниркові порушення супроводжуються відчуттям, ніби в слині присутній аміак. Якщо гнильний запах із рота, причини часто у запальних процесах, а тухлий буває при синуситі або пробках у мигдалинах. Коли пацієнт скаржиться на ацетоновий галітоз, необхідно перевірити рівень цукру і переконатися, що немає діабету.

У будь-якому разі потрібно не маскувати проблему, а займатися її вирішенням. Характер запаху — це лише сигнал, який підказує, у чому може бути причина. І якщо встановлено діагноз галітоз, лікування призначається після діагностики і аналізів.

Чим небезпечний гнильний запах із рота, причини проблеми і шляхи її вирішення

Чим небезпечний гнильний запах із рота, причини проблеми і шляхи її вирішення

Такий симптом — один із найтривожніших, тому при ньому не варто займатися самолікуванням. Якщо у пацієнта спостерігається саме такий запах із рота, причини можуть бути різними:

  • хвороби ясен;
  • запущений карієс;
  • зубний камінь або наліт;
  • запалення мигдалин у носоглотці;
  • пульпіт;
  • неправильна гігієна;
  • проблеми ШКТ.

Майже завжди такий симптом вказує на патологічний процес або хронічну інфекцію. У цьому випадку, щоб дізнатися, як позбутися неприємного запаху з рота, потрібно точно визначити причину проблеми, а потім або пройти процедури у стоматолога, або додатково звернутися до фахівця іншого профілю — ЛОРа чи гастроентеролога.

Як позбутися запаху з рота в домашніх умовах і в клініці

Ми обговорили, чому маскувати проблему жуйкою — не найкраща ідея. Не раз зазначали, що тут потрібна допомога фахівця. Тепер розглянемо, які конкретні рішення може запропонувати стоматолог.

Почнемо з простого: якщо ви відчуваєте запах із рота, що робити в домашніх умовах? Переконайтеся, що ви використовуєте якісні щітку, пасту і нитку. Під час чищення зубів не забувайте про язик — на ньому накопичуються бактерії. Також корисні антисептичні ополіскувачі. Пам’ятайте, що щітку потрібно міняти кожні 2–3 місяці, а підтримувати нормальне зволоження ротової порожнини допомагає звичайна вода. Пийте більше рідини.

Тепер поговоримо про патологічні випадки, коли є запах із рота — як позбутися його в клініці? У MySmile Ірпінь спочатку проводиться діагностика. Сюди входить огляд зубів, визначення запалень, карієсу, захворювань язика. Далі зазвичай рекомендується професійна чистка. Часто вирішення питання, як позбутися запаху з рота, полягає саме у видаленні каменю, нальоту, очищенні пародонтальних кишень. У домашніх умовах це не робиться. Якщо є карієс, пульпіт, захворювання ясен — проводиться лікування. Буває, що лікар MySmile з’ясовує, що причина запаху не в ротовій порожнині. Тоді він підказує, до якого фахівця потрібно додатково звернутися.

Як позбутися галітозу назавжди і чи можливо це? Так, усунути проблему можна, і для цього обов’язково потрібно звернутися до фахівців. У MySmile в Ірпені до її вирішення підійдуть комплексно. Тут ви пройдете діагностику, отримаєте правильне і якісне лікування і рекомендації щодо подальшого догляду за ротовою порожниною. Ціни на наші послуги доступні і не вищі за середні в Україні.

Як позбутися запаху з рота в домашніх умовах і в клініці

Як запобігти неприємному запаху з рота

Найкращий спосіб зберегти свіжість дихання — профілактика. Сюди входить:

  • Регулярна і правильна гігієна, про яку ми вже згадували.
  • Відвідування стоматолога не рідше разу на пів року.
  • Своєчасна професійна чистка.
  • Зволоження ротової порожнини для стимуляції слиновиділення.
  • Здорове харчування і відмова від шкідливих звичок, таких як куріння.

Якщо вас турбує неприємний запах із рота, довго роздумувати, що робити, не варто. Це не вирок, а сигнал про те, що потрібно подбати про здоров’я. Почніть зі звернення до стоматолога.

У MySmile в Ірпені візити відбуваються за записом без черг і довгих очікувань. Записатися до стоматолога можна онлайн або по телефону.

Поширені запитання

  • Чому у дитини запах калу з рота після їжі?

    Запах калу з рота у дітей може свідчити про порушення травлення або кишкової мікрофлори. Також такий симптом може бути при запаленнях у ротовій порожнині. Обов’язково зверніться до лікаря.

  • Як позбутися галітозу назавжди в домашніх умовах?

    Повністю вирішити проблему можна лише після встановлення її причини. Зменшити неприємний запах допоможе правильна гігієна, але позбутися його повністю допоможе професійна чистка зубів.

  • Чи може стрес спровокувати запах із рота?

    Так.

  • Чому після ночі неприємний запах із рота?

    Коли ми спимо, слиновиділення сповільнюється. Такі умови прискорюють розмноження бактерій, які викликають запах.

  • Як часто потрібно міняти зубну щітку?

    Кожні 2–3 місяці.