Кіста зуба

Види, симптоми, лікування

Важливо знати

Кіста зуба відноситься до хронічних запальних захворювань порожнини рота. Її виникнення завжди приносить дискомфорт і змушує звертатися за професійною допомогою. Кісти можуть мати різне походження, причини розвитку та симптоми. При відсутності своєчасного лікування кісти, наслідки можуть бути дуже серйозними, а іноді - незворотними. Стоматологи клініки «My Smile» рекомендують проходити регулярний огляд, щоб виявити кісту зуба на ранній стадії і вжити всіх необхідних заходів для її усунення. Запрошуємо жителів Ірпеня, Києва, Бучі, Гостомеля, Ворзеля та інших міст Київської області отримати першу консультацію наших стоматологів, а в разі необхідності, пройти повноцінне обстеження та лікування патологій порожнини рота за доступною ціною.

Консультація всього від 200 грн.

Записатись

Що таке зубна кіста?

Що таке зубна кіста?
Кіста зуба – це доброякісне новоутворення, яке складається з капсули (сполучна тканина), заповненої рідиною. Кіста в зубі може сформуватися в будь-якому віці і з різних причин, про які ми розповімо далі.

Від чого з'являється кіста в зубі?

Основну роль у розвитку зубної кісти відіграють такі чинники:

 

  • Аномалія розвитку зачатків зубної тканини;
  • Травми;
  • Хронічне запалення, викликане інфекцією;
  • Помилки при стоматологічних маніпуляціях (лікуванні каналів, протезуванні та інших);
  • Порушення прикусу з хронічною травматизацією тканин;
  • Карієс та інші захворювання зубів і ясен.
Від чого з'являється кіста в зубі?

Кіста на зубі - які можуть бути симптоми?

На ранніх стадіях кіста зуба може ніяк себе не проявляти, а помітити її наявність може тільки стоматолог під час огляду. Перші симптоми кіста на зубі дає вже після розвитку запального процесу:

 

  • Біль в зубі (зубах) при пережовуванні твердої їжі;
  • Локальний набряк і почервоніння ясен;
  • Біль в зубі;
  • Утворення свища – отвори на яснах, з яких виділяється рідина;
  • Неприємний запах з рота (при нагноєнні кісти);
  • Збільшення лімфатичних вузлів під нижньою щелепою, на шиї;
  • Загальні симптоми – нездужання, підвищення температури тіла, слабкість (при попаданні інфекції в кров).

Види зубних кіст

Види зубних кіст

У стоматології прийнято виділяти кілька видів кіст в залежності від причини виникнення та розташування. Основні види зубних кіст ми розглянемо далі.

 

  • Фолікулярна кіста зуба (кіста на яснах). Утворюється, найчастіше, у дітей в період зміни зубів і прикусу. Кіста розташовується навколо непрорізавшихся зубів і зачіпає ясна і фолікулярну капсулу. Новоутворення довго може рости безсимптомно, а потім викликати гостре запалення, яке швидко прогресує. Діагностику проводять за допомогою стандартного огляду порожнини рота і рентген знімка зубів. Без лікування кіста на яснах викликає руйнування непрорізавшогося зуба і зміщення сусідніх зубів. Лікування в основному хірургічне – видалення кісти і розсічення ясни для кращого прорізування зуба.
  • Радикулярна кіста (кіста на корені зуба). Кіста кореня зуба – одна з найбільш часто зустрічних кіст. Радикулярна кіста утворюється через проникнення інфекції через зубні канали в корінь зуба. Бактерії викликають запалення і утворення «мішечка» з рідиною, який, згодом може нагноїтися. Для визначення локалізації кісти використовують рентген-дослідження. Лікування ендодонтичне – видалення некротичних тканин пульпи і вмісту кісти, антисептична обробка, рідше використовується хірургічне лікування.
  • Резидуальная кіста (залишкова кіста в яснах). Резидуальна кіста ясна формується після невдалого лікування, коли хірургічним шляхом первинна кіста була видалена не повністю. Із залишків капсули з’являється нове утворення, яке викликає запалення, біль та інші симптоми. Лікування хірургічне – повторне висічення кісти.
  • Кератокіста. Більш рідкісна кіста зуба, яка розвивається через дегенеративні процеси в ембріональних тканинах (зародку зуба). У більшості випадків такі кісти розташовуються близько премолярів (4-й і 5-й зуб). Дана кіста на зубі може досягати великих розмірів, доставляти сильний дискомфорт. Лікування тільки хірургічне, в подальшому необхідно регулярне спостереження лікаря для запобігання рецидиву хвороби.
  • Бічна періодонтальна кіста на яснах. Бічна кіста на яснах не пов’язана з тілом зуба, вона є наслідком хронічного періодонтиту. Найчастіше дана форма кіст утворюється збоку від кореня зуба і при запаленні викликає класичні симптоми – біль, набряк і почервоніння ясен, появу свища. Лікування може бути медикаментозним і хірургічним.

Наслідки зубної кісти

Будь-яке запалення в організмі – це завжди загроза розвитку небезпечних ускладнень. Тривало існуюча кіста може викликати гнійне запалення і руйнування кісткової тканини щелепи, випадання зубів, негативно вплинути на сусідні зубні одиниці і навіть привести до сепсису (системної інфекції). Нерідко до нас звертаються жителі Ірпеня, Києва, Бучі та інших прилеглих міст Київської області з запущеними формами захворювання, коли врятувати вражений зуб буває дуже складно. Тому так важливо приходити на огляд до стоматолога кожні 6 місяців, щоб зберегти здоров’я своїх зубів і ясен на довгі роки.
Наслідки зубної кісти

Лікування кісти зуба в Ірпені

На сьогоднішній день кіста зуба успішно піддається лікуванню, в тому числі – без операції. Пам’ятайте, що ефект від лікування напряму залежить від своєчасності звернення до стоматолога. При виявленні симптомів зубної кісти у себе або у своєї дитини, відвідайте стоматолога в найкоротші терміни – це дозволить зберегти міцне здоров’я порожнини рота, а також ваші фінанси. Записатися на консультацію до фахівців «My Smile» Ви можете на сайті або по телефону.

Поширені запитання

  • ➔ Мені поставили діагноз «кіста верхньої щелепи» - чи можна її вилікувати без операції?

    Кіста верхньої щелепи і кіста нижньої щелепи - це одна з назв радикулярних кіст. Вони добре піддаються лікуванню без хірургічного втручання, але тільки на ранніх стадіях. При запущеному процесі позбутися кісти без операції неможливо.

  • ➔ Чи має кіста зуба наслідки для здоров'я дитини?

    Якщо кіста зуба вчасно видалена в дитячому віці, то наслідків для росту зубів, як правило, не буває. Після запущеного гнійного запалення кісти може руйнуватися кісткова тканина щелепи, що є однією з причин неправильного прорізування постійних зубів.

  • ➔ Яка ціна видалення кісти зуба в «My Smile»?

    Вартість хірургічного лікування зубної кісти залежить від її виду, ступеня розвитку патологічного процесу і обсягу допомоги. Актуальну ціну операції вас підскаже стоматолог під час консультації.

  • ➔ Як проявляється кіста в зубі у дитини?

    У дитячому віці частіше зустрічаються так звані «кісти прорізування». У більшості випадків їх добре видно неозброєним оком, проте такі утворення можуть ніяк не турбувати дитину. Симптоми виникають в разі розвитку запалення: біль, почервоніння, набряк ясен та інші.

  • ➔ Чи лікується кіста на яснах в домашніх умовах?

    Будь-яке самолікування може бути небезпечним для здоров'я. При появі симптомів кісти зуба краще звернутися за допомогою до стоматолога, який проведе огляд і складе оптимальний план лікування в Вашому випадку.