Свищ на яснах

Від чого з'являється свищ в роті? Причини і наслідки свища на яснах без лікування

Важливо знати

Гнійно-запальні захворювання порожнини рота відносяться до найбільш небезпечних в стоматології. Їх перебіг майже завжди стрімкий, і без своєчасної кваліфікованої допомоги можна легко втратити зуб і заробити інші серйозні ускладнення, такі як ясенний свищ. Утворення свища на яснах якраз говорить про запущений запальний процес. Стоматологи клініки «My Smile» в Ірпені регулярно допомагають місцевим жителям, а також пацієнтам з Бучі, Києва, Гостомеля та багатьох інших міст Київської області впоратися з цією проблемою і зберегти міцне здоров'я зубів і ясен. Далі ми докладно розповімо про те, чому утворюються свищеві ходи в роті, як не допустити їх появи, і що робити, якщо Ви виявили даний недуг у себе або дитини.

Консультація всього від 200 грн.

Записатись

Що таке свищ зуба?

Що таке свищ зуба?

Свищ на ясні (свищ зуба, фістула) – це патологічний хід (канал) в м’яких тканинах, який утворюється за рахунок поширення гнійно-запального процесу. Свищ на яснах – це завжди ускладнення якоїсь іншої патології, найчастіше – карієсу.

Свищеві ходи в роті можна зустріти як у дорослого, так і у дитини. Їх досить просто діагностувати, але не завжди легко лікувати. Запущені свищі можуть викликати порушення кровообігу зуба і ясни, і навіть після хірургічного лікування слизова заживає не так швидко, як хотілося б. Тому, доцільно звертатися до стоматолога при появі перших симптомів, про які піде мова далі.

Симптоми свища на ясні

Свищ на ясні видно візуально, зовні – це невеликий отвір у вигляді кратера, з якого сочиться каламутна рідина (найчастіше гній). Зовнішній отвір свища Ви не завжди можете побачити самостійно, так як він може відкритися «назад» у простір під язиком, або не відкритися зовсім ( «сліпий» свищ зуба). Як запідозрити свищ в зубі?

 • Біль при жуванні;
 • Набряк ясни;
 • Відчуття пульсації в області ясни;
 • Зміна кольору ясни;
 • Неприємний запах з рота;
 • Рухливість зуба над свищем.
Симптоми свища на ясні

Від чого з'являється свищ в роті?

Причини появи свищів – це гострі та хронічні запальні захворювання порожнини рота, а також деякі аномалії розвитку зубного ряду.

До них відносять:

Глибокий запущений карієс (основна причина); Перфорація кореня зуба; Пульпіт; Гнійний періостит (флюс); Ретинування зуба мудрості; Хронічний періодонтит; Інфекція порожнини зуба після травми; Запалення кісти зуба; Гайморит і інші синусити; Некоректне стоматологічне лікування.
Вартість лікування свища в клініці «My Smile» в Ірпені безпосередньо залежить від причини його появи. Давайте також розглянемо окремі випадки появи зубних свищів, які ми часто зустрічаємо в своїй практиці.

Свищ після видалення зуба

Свищ після видалення зуба

Видалення зуба як правило проводиться з приводу глибокого карієсу, пульпіту та інших запальних захворювань. Це іноді призводить до того, що з’являється свищ на яснах після видалення зуба. В даному випадку панікувати не варто, адже лікарю буде простіше дістатися до джерела інфекції та усунути його, а після повного одужання провести протезування зуба. Бувають випадки, коли утворюється свищ на ясні після резекції кореня зуба, в такому випадку стоматолог його розпломбує, обробить порожнину антисептиками і поставить нову тимчасову пломбу з ліками. Слід підкреслити, що якщо дотримуватися всіх рекомендацій стоматолога після процедури, то цього ускладнення можна уникнути майже в 100% випадків.

Свищ на ясні під коронкою

Свищ на ясні у дорослого може з’явитися навіть під штучною коронкою. Чому?

Технічні помилки стоматолога при установці коронки; Пошкодження коронки при жуванні або тупій травмі зуба; Кіста кореня зуба; Гематогенна інфекція; Закінчення строку служби коронки.
Нерідко в таких випадках необхідно зняти коронку, провести лікування і тільки потім встановити новий протез.

Свищ на ясні під коронкою

Наслідки свища на ясні без лікування

Якщо відмовитися від лікування, свищ ясни може привести до ще важчих наслідків, таких як:

Втрата зуба; Поширення інфекції на сусідні зуби; Поява нових свищів; Запалення і набряк м’яких тканин порожнини рота, обличчя, шиї; Генералізація інфекції (сепсис).

Профілактика утворення свищів

Заходи профілактики утворення свищів на яснах досить прості:

Повноцінна гігієна порожнини рота – чищення зубів щіткою зранку і ввечері, використання зубної нитки, антисептичний ополіскувач після прийому їжі; Професійне чищення зубів у стоматолога 1-2 рази на рік – видалення нальоту і каменів з зубів – це профілактика карієсу, а значить і ясенних свищів; Регулярні профілактичні огляди у стоматолога – 1 раз в 6 місяців; Своєчасне лікування карієсу та інших захворювань порожнини рота.

Свищ на ясні у дитини

Свищ на ясні у дитини – не рідкість. Причинами появи є карієс молочних зубів, різні зубощелепні аномалії, ретиновані зуби, травми і хронічні інфекції. Свищ на молочному зубі майже завжди розвивається швидше за рахунок швидкості метаболізму у дітей. Дитина також більш схильна до поширення набряку і запалення на м’які тканини щоки і навіть шиї, тому ніколи не можна відкладати лікування в довгий ящик. Ви помітили симптоми свища на яснах у дитини? Запишіться на консультацію до дитячого стоматолога «My Smile» в Києві (Ірпені), щоб допомогти малюкові впоратися з болем і зберегти зуби здоровими. Актуальну ціну лікування можна дізнатися під час прийому фахівця «My Smile».

Як ми лікуємо зубний свищ в «My Smile»

У стоматологічній клініці «My Smile» в Ірпені використовуються найбільш ефективні методи лікування свищів в яснах. Ми завжди застосовуємо різні методи в комплексі, щоб отримати швидкий результат без рецидивів.

В першу чергу ми робимо рентген зуба (зубів), щоб визначити розміри і положення свищевого ходу. Стоматолог оцінює можливість збереження зуба над свищевим ходом і приступає до безпосереднього лікування.

 1. Усунення джерела інфекції – каріозного зуба, абсцесу, кісти і інших. Обробка ясни антисептичними розчинами;
 2. Відразу або через деякий час наш фахівець проводить хірургічне видалення свища, видаляє мертві тканини, обробляє кореневі канали і пломбує їх. Без оперативного втручання результат лікування буде негативним;
 3. Далі стоматолог «My Smile» дає рекомендації з лікування в домашніх умовах, режиму харчування і дієті. Через кілька тижнів Вам знову потрібно відвідати лікаря, щоб переконатися у відсутності запалення і встановити тимчасову пломбу.
Ми пропонуємо високий рівень сервісу і оптимальні ціни на наші послуги, які значно нижче, ніж в Києві і інших містах Київської області. Вартість лікування в разі ясенного свища буде залежати від обсягу допомоги та завжди розраховується стоматологом під час огляду. Якщо Ви виявили симптоми свища у себе або у своєї дитини, запишіться на консультацію в «My Smile» прямо у нас на сайті або по телефону.

Чи може свищ на яснах пройти сам?

Свищ на яснах – прояв запального процесу з локалізацією в ротовій порожнині. Може виникнути як результат неякісно проведеного стоматологічного лікування. У професійній практиці лікарі використовують термін фістула, а не свищ. Однак суть від цього не змінюється, свищ на яснах може завдати чимало проблем і стати причиною досить серйозної інфекції. Свищ на яснах часто стає наслідком запального процесу в порожнині рота. На початковому етапі у тканинах ясен утворюються бактеріальні відкладення, далі формується гнійна рідина. По мірі того, як гній накопичується, виникає шишка яскраво червоного кольору, після чого на ній з’являється крапка. Це отвір, через який виходить гній. Це і є свищовий хід на яснах.

Чи може свищ на яснах пройти сам? Цим запитанням часто задаються ті пацієнти, які ніяк не можуть наважитися записатися до стоматолога. Справді, іноді свищ на яснах лікування не вимагає і може пройти сам. Але часто причина, що спричинила запалення, залишається не вирішеною. Тому якщо свищ ясен таки з’явився, стоматолога відвідати обов’язково, навіть якщо проблема вирішилась. Правильно поставлений діагноз і лікування основного захворювання дозволяє запобігти тому, що свищ може з’явитися знову. Швидко та ефективно позбутися свищів на яснах можна, якщо звернутися за допомогою до клініки «My Smile». Тут вам запропонують якісне комплексне вирішення проблеми.

Що робити, якщо луснув свищ на яснах

Якщо луснув свищ на яснах, обов’язково відвідайте стоматолога. Навіть якщо свищ на яснах не болить. У ранку можуть потрапити хвороботворні мікроби та спричинити серйозне запалення. Для усунення запального процесу, щоб прибрати джерело постійної інфекції в роті, призначають антибіотики. Крім того, часто стоматолог проводить обробку ясен протимікробними гелями та мазями. Після того, як стан пацієнта приходить у норму, проводиться хірургічне лікування.

Лікування свищів залежить від причини їх виникнення. Традиційні виділяють три основні причини появи: неякісно запломбовані канали, погано віддалений карієс, проміжки, що залишилися при пломбуванні, в які потрапила інфекція. Якщо причина в каналах, їх розпломбують, всередину вставляють засоби проти запалення, потім знову пломбують. Якщо причиною став недолікований карієс, його потрібно спочатку долікувати. Якщо є перфорація, лікування слід провести максимально швидко. Усунути проблему нескладно, якщо довірити цю справу кваліфікованому стоматологу. Саме такі лікарі-стоматологи працюють у нашій клініці «My Smile».

Дуже часто утворюється свищ після видалення зуба мудрості. Лікування в цьому випадку нічим не відрізняється від того, якщо свищ утворився на іншому зубі. Також свищ на яснах може утворитися під коронкою.

Лікувальні процедури включають:

 • Санацію.
 • Прийом протизапальних препаратів та антибактеріальних засобів.
 • Видалення гною та постраждалих тканин.
 • Дренаж ураженої області.
 • Зшивання країв рани.

Чи можна видавлювати свищ на яснах

У деяких не зовсім обізнаних пацієнтів може виникнути питання: «Чи можна видавлювати свищ на яснах?» Робити цього не можна в жодному разі. Це може обернутися для вас плачевними наслідками. Справа в тому, що на слизових оболонках прекрасне середовище для розмноження хвороботворних мікробів, включаючи серйозні патогени, які можуть нашкодити здоров’ю людини аж до сепсису.

Утворився свищевий хід на яснах, що робити?

Якщо утворився свищ на яснах після видалення зуба, в першу чергу потрібно усунути інфекцію, вірніше – її джерело. Якщо причина в карієсі, слід провести його якісне лікування. Очищену порожнину можна обробляти лазером чи ультразвуком. Потім лікар виконує пломбування знезараженої порожнини. Якщо з’явився свищ після видалення зуба, рекомендуємо відразу записатися на консультацію до стоматолога в «My Smile». Тут вам зможуть надати висококваліфіковану допомогу у вирішенні цієї та інших стоматологічних проблем.

Часто задавані питання

 • ➔ У мене лопнув свищ на ясні, що робити?

  Швидше за все мова про гнійний періостит (флюс), який перейшов в свою останню стадію - утворення свища. Вам необхідно швидше звернутися за допомогою до стоматолога, щоб провести комплексне лікування.

 • ➔ Якщо з'явився свищ на ясні, лікування в домашніх умовах можливе?

  Ні, максимум, чого Ви зможете домогтися, це ослаблення запалення і болю, але повністю вилікувати свищ без допомоги стоматолога не можна. Незабаром симптоми повернуться знову.

 • ➔ Свищ на ясні у дитини не болить, чи потрібно йти до стоматолога?

  Свищевий хід на ясні у дитини говорить про гнійне запалення в області кореня зуба або окістя щелепи. Потрібно обов'язково показати дитину фахівцеві, щоб уникнути небезпечних ускладнень.

 • ➔ Чому з'являється свищ на ясні під мостом?

  Швидше за все в порожнину зуба потрапила інфекція, яка привела до утворення гнійного вогнища, який потім «відкрився» через ясну назовні. Це може бути пов'язано з порушенням техніки установки моста або травмою зуба.

 • ➔ Чи може свищ на ясні пройти сам?

  Ні, без своєчасного лікування свищ може викликати поширення гнійного процесу на сусідні зуби і м'які тканини, а також системну інфекцію.